Chia Coin nedir? Nasıl Yapılır?

pica43cc62119e6eedfd753bfdc1a45f58c

BitTorrent ağının kurucusu olan Bram Cohen tarafından kurulan Chia Network’te kaynak hesaplama gücü yerine disk alanı yer almaktadır. Bitcoin’de çalışma kanıtları yer almaktadır ancak Chia’da disk alanı işlemleri doğrulayan merkezi olmayan bir NAkamoto tarzı fikir birliğine ulaşmak için ana kaynak ve zaman kanıtı yer almaktadır. Chia, ekran kartı yerine diskler üzerinden kullanılır ve doğa dostu olarak işlem görür.Bu özellikleri ile diğer kripto paralardan ayrılmaktadır. Resmi Web sitesi Home-Chia Netwokt’tur. Piyasaya ise 20 dolar ile çıkması beklenmektedir. Tahminler, ilk olarak çiftçilerin donanım maliyetlerini birinci gün telafi etmek isteneceğini gösermektedir. 24 TB’lık bir çiftçilik kurulumu için 1000 $ donanım maliyeti ve % 15’lik haftalık ortalama ağ alanı büyümesi varsayılmaktadır. Borsaların açılışına kadar bu tahmine göre 50 XCH sağlamaktadır. Her bir madeni parayı 20 dolara satmak, ilk yatırımı telafi etmek için yeterli olacaktır. Chia Network nedir?  Bir blok zinciri ve akıllı işlem platformu olan Chia, Bitcoin’den sonra ilk yeni Nakamoto mutabakatt algoritmasını uygulayan uygulamadır. Fazla enerji harcayan Proof of Work  yani Emek Kanıtı protokolleri, yerini zamana ve Proof of Space yani Alan Kanıtına bırakmıştır. XCH nasıl alınır?  Şu anda Gate.io borsasında satışa sunulmaktadır. Binance üzerinden de satış yapılmaktadır.

CHİA COİN Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Yeni Chia coin madenciliği hakkında “nasıl kazılır” sorusunun cevabı diğer birimlere göre oldukça farklı. Bu yüzden, kripto para dünyasında hareketlilik yaratan bu para birimi ile ilgili detayları sizinle paylaşıyoruz. Yeni Chia coin birimi, bildirdiğimiz gibi, depolama endüstrisinde şimdiden dalgalar yaratmaya başladı. Sonunda bu para birimi Mayıs ayı itibariyle alım satıma da açık hale geldi. Bu yüzden bu parayı üretmek de oldukça ilgi çeken bir konu. Şimdilik Chia’nın ağ alanı 2 eksabayt yakınlarına ulaştı bile. Eğer bu konuda çalışmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Bu yüzden Chia üretimi konusunda size detaylı bir bilgilendirme yapacağız. Birincisi, daha önce başka kripto para birimleri ile uğraştıysanız, Chia bunlardan oldukça farklı. Chia coin, blok zincirini güvence altına almak için Proof of Work yerine Proof of Space’i uyguluyor. Bu da coin madenciliğinde alışılanın aksine işlem gücüne değil depolama alanına ihtiyaç duymasını sağlıyor.

10 TB sabit disk alanı ile ne kadar Chia coin madenciliği yapılabilir?

Tamamen bu amaç için kullandığınız 10 TB boyutundaki bir sabit disk 91 standart Chia bloğuna izin verir. Bir Chia bloğu 101,4 GiB (108 GB) alana ihtiyaç duyar. 10TB diskteki 91 blok, her üç ayda bir hızla artmaya devam eden mevcut ağ alanında her 84.3 günde bir blok kazandırır. Her bir Chia bloğu, size bir Bingo kartı verir. bundan sonraki karmaşık işlemler size 2 XCH yani Chia Coin kazandırır. Chia’nın kazandırma değeri 12 yıl boyunca her 3 yılda bir düşecek. Bu yüzden bu çalışmaya erken girmek önemli bir avantaj haline gelecek. Chia Coin resmi sitesine baktığımızda şu an 10 dakikada bir 64 XCH dağıtıldığını görüyoruz. Bu kazanç 12 sene sonra 10 dakada 4 XCH seviyesine düşmüş olacak.

Chia madenciliği için nasıl bir donanım gerekli?

Bu kripto paranın madenciliğine ilgili kişiler diğer coinlerin aksine yatırımlarını ekran kartları yerine sabit disklere yapmalı. Eğer bu paranın üretimine meraklıysanız ortalama bir bilgisayar bile sizi mutlu edecektir. Ne var ki yüksek miktarda üretim yapmak istiyorsanız çok sayıda çekirdeğe sahip bir işlemci sisteminizi çok rahatlatacaktır. Yüksek miktarda Chia üretimi için 10 çekirdekli bir işlemci önerisi sık sık dile getiriliyor. SSD ise geleneksel sabit diskleri desteklemek için çok önemli. Tarlasını büyütmek isteyen kullanıcılar sabit disklerinin yanında 4 TB’a ulaşan SSD boyutları tercih ediyor. Bununla birlikte SSD tercihinde hızdan fazla güvenilirliği tercih etmenizi öneriyoruz. Bununla birlikte 10 çekirdekli bir işlemci ve 4 TB SSD seviyelerine çıkacak bir yatırım planlıyorsanız 10 tane 10 TB sabit disk ile üretim yapmanız mümkün hale geliyor.

Chia kripto para üretimi özellikle Çin’de yoğun ilgi altında

Chia’nın gelir potansiyeli gerçekten çok yüksek. Bununla birlikte günden güne bu kripto parayı üretenlerin sayısı da artacak. Daha önce yaptığımız haberlerde de sabit disklere olan ilgi artışını sizlerle paylaştık. Şu anda ciddi bir sistemle bu kripto paradan kısa süre içinde bir RTX 3080 parası kazanmanız olası görünüyor. Sonuçta ise bu paraya olan ilgi yüzünden diske ihtiyaç duyan herkes bir noktada sıkıntı yaşayacak. Ticarete açıldığından bu yana Chia Coin’in değeri 1600 dolar seviyesinden 1900 dolar zirvesi çevresinde dolaştı. Ne var ki 560 dolara kadar düşen paranın 1000 dolar çevresinde stabil kalması beklentisi var. Çok yeni bir para birimi olduğu için Chia hala soru işaretleriyle de karşılaşıyor. Kripto paralara ve bunların üretimine yatırım yaparken dikkatli olmanız çok önemli. Bu yüzden her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplamanızı öneriyoruz. Ancak Chia, düşük enerji tüketimi ve donanım masrafı ile çok daha fazla ilgi toplayacağa benziyor.

Leave Comment

Your email address will not be published.

Merhaba,
Yeni yerimize taşındık ve oyuncular için gamer kafe kurduk. Bilgisayar tamir işlerimizi buradan devam ettiriyoruz.Adresimiz: pınartepe mahallesi gerede caddesi no:1/3A therapy internet kafe. Buraya tıklayarak konum açabilirsiniz.